• 03_web.jpg
 • 05.web.jpg
 • faqmain-fa.jpg
 • faqmain2-fa.jpg

دستگاه هشدار دهنده شب ادراری پی‌ام، درمان قطعی شب ادراری کودکان به روش شرطی‌سازی

ابزاری که از آن تحت عنوان «دستگاه هشدار دهنده شب ادراری» یا دستگاه آلارم شب‌ادراری یاد می‌شود به کودکان کمک می‌کند (که می‌تواند تحت نظارت یک متخصص باشد) بر مشکل خیس کردن رختخواب خود غلبه کنند. بطور کلی این دستگاه حاوی یک سنسور گیره‌ای شکل است که به رختخواب یا لباس زیر و توسط یک سیم به خود دستگاه وصل می شود. این دستگاه هشدار دهنده با بیدار کردن کودک هنگامی که خودش را خیس می کند باعث قطع جریان ادرار می‌گردد، با تکرار این موضوع ذهن کودک به کمک این دستگاه بتدریج یاد می گیرد بین عمل بیدار شدن و احساس پر بودن مثانه ارتباط برقرار کند. پس از مدتی ذهن او در می یابد چقدر ادرار داخل مثانه هست و هرگاه مثانه ی کودک پر می شود عضلات مثانه منقبض و کودک از خواب بیدار می شود تا اینکه بالاخره کودک یاد می گیرد شب ها بدون آنکه ادرار کند بخوابد و بی هیچ کمکی برای توالت رفتن، از خواب بیدار شود. شواهد موجود نشان می دهند که این روش درمانی با نرخ بهبود 80 الی 90 درصد از عدم درمان یا سایر روشهای درمان شب ادراری موثرتر است.
زمانی که این کار برای چند روز تا چند هفته تکرار شود به تدریج شخص با زمان پر شدن مثانه‌اش آشنا می شود و یاد می‌گیرد که بلافاصله پس از احساس پر شدگی مثانه از خواب بیدار شود و به طور ارادی اقدام به دفع ادرار کند. اگر فرد با صدا یا لرزش لرزانک از خواب بیدار نمی‌شود، لطفا فردی کنار فرد مبتلا بخوابد و لرزانک را با مچ‌بندی که به همراه دستگاه است روی مچ دست یا پای خود نصب کند و با لرزش لرزانک متوجه شب ادراری فرد شود و او را بیدار کند.
حدود یک تا سه ماه‌ طول‌ می‌كشد تا درمان‌ کامل گردد ولی از آنجا که این اثر دائمی‌ است‌ و احتمال عود خیلی‌ كم‌ است‌ ارزش‌ ادامه‌ درمان‌ را دارد. مطالعات‌ مختلف‌ ارجح‌ بودن‌ این‌ روش‌ را بر ایمی‌ پرامین‌ و دسموپرسین‌ نشان‌ داده‌ است‌. شدت‌ بی‌اختیاری‌ ، سن‌ و درجه‌ هوش‌ كودك‌ اثری‌ در نتیجه‌ این‌ روش‌ درمانی‌ ندارد.

 در برخورد با هر کودک مبتلا به شب ادراری باید نکات زیر مد نظر باشد:
 •  والدین و کودک باید بدانند که شب ادراری بی خطر است و امکان بهبودی آن تا میزان 15% در هر سال وجود دارد و اغلب با بلوغ از بین می‌رود.
 •  باید دانست که همۀ والدین و همۀ کودکان برای برنامه‌های درمانی به یک میزان آمادگی لازم را ندارند.
 •  بنابراین باید مشخص شود که آیا کودک به اندازه کافی بزرگ شده است (معمولاً تا حدود 5 سال) و والدین آمادگی لازم را برای حمایت از کودک جهت شروع درمان پیدا کرده‌اند؟
 •  بهتر است اولین درمان بر پایه استفاده دستگاه هشداردهنده شب ادراری باشد که با خیس شدن کودک را از خواب بیدار می‌نماید.
 •  از شروع درمان داروئی تنها بعنوان اولین قدم درمانی باید پرهیز نمود و به شرطی از دارو در قدم اول استفاده می‌کنیم که با یکی از روشهای رفتار درمانی همراه شود.
 •  باید به خانواده اطلاع داد که پس از شروع درمان و بهبود بیمار نیز ممکن است که عود شب ادراری دیده شود که این عود گذرا و کوتاه مدت است.

توصیه برای مادران:

توصیه می شود که محیطی امن و راحت در منزل برای کودک ایجاد کنند و به هیچ وجه کودک را تنبیه نکنند تا کودک احساس گناه و عدم امنیت نکند. همچنین در صورت لزوم جهت مشاوره روان پزشکی به روان پزشک مراجعه کند و در نهایت سونوگرافی از سیستم ادراری، همراه با کشت و آنالیز ادرار در آزمایشگاه برای کودک ضروری است.

 

در این صفحه نظرات و بررسی‌های صاحبنظران در سایت‌ها و مراجع مختلف در رابطه با درمان شب ادراری کودکان و نقش روش درمان با دستگاه آلارم شب ادراری و روش‌های مشابه گردآوری گردیده است، تا والدین گرامی بتوانند با آگاهی بیشتر برای درمان فرزند خود اقدام نمایند.

علت شب ادراری

برای اغلب کودکان مبتلا به شب ادراری نمی توان یک علت اختصاصی را مشخص نمود. عوامل روانشناسی می توانند علت اصلی بروز مشکل در خانواده های بی انسجام یا سهل انگار باشند، والدینی که هرگز در جهت آموزش آداب تخلیه تلاش صحیح به عمل نیاورده اند. در این موارد معمولا سایر نشانه های سهل انگاری نیز گزارش می گردد.

الگوي شرطي سازي كلاسيك Classical conditioning

این نظریه به وسیله ایوان پتروویچ پاولف[1]، فیزیولوژیست معروف روسی عنوان گردید. او شهرت خود را مدیون آزمایش‌های علمی در مورد یکی از روش‌های یادگیری به نام بازتاب‌های شرطی[2] است که اساس چندین نظریه یادگیری شد و هنوز هم بخش مهمی از دانش روان‌شناسی معاصر است. وی به تداعی محرک‌ها و رفتارهای غیرارادی علاقه‌مند بود و در پژوهش‌های متعدد خود درباره بازتاب‌ها، فرایند جانشین‌سازی محرک[3] را کشف کرد. در این فرایند، محرکی که ابتدا در ایجاد پاسخ بازتابی بی‌اثر است، در نتیجه همراه شدن با محرک اصلی مولد آن پاسخ، خاصیت محرک اصلی را کسب می‌کند.

دیدگاه‌ها

 • اطلاعات تکمیلی دستگاه هشداردهنده شب‌ادراري پی ام PM

  فاطمه آ 23.06.1400 13:36
  سلام دختر من ۶ سالشه و ۴ هفته ست که از این دستگاه استفاده میکنه، الان بیش از دوهفته ست که شبها خشکه، اما ریتم خوابش بهم ریخته و شب که برای دستشویی بلند میشه دیگه تا صبح خوابش نمیبره، چکار باید کرد؟ لطفا پاسخ را ایمیل کنید. ممنون

  ادامه مطلب ..و

   
 • روش شرطی‌سازی

  ثادق 14.04.1400 19:07
  درود بر شما عالی بود

  ادامه مطلب ..و

   
 • خرید دستگاه هشداردهنده شب ادراری

  سپیده 30.03.1397 04:50
  سلام میخواستم بپرسم این دستگاه برای بچه هایی که خوابشون سنگینه هم مناسبه ؟ یعنی لرزشش اونو بیدار میکنه؟و سوال دیگه اینکه از نظر روحی به بچه اسیب نمی زنه؟چون پسرم خیلی حساسه حتی چند وقت پیش به خاطر استرسی که بهش وارد شد دچار تیک عصبی شد و تمام دکترها گفتن باید از استرس دور باشه این دستگاه استرس زا نیس براش؟

  ادامه مطلب ..و

   
 • خرید دستگاه هشداردهنده شب ادراری

  ن.ا 05.06.1396 13:36
  ضمن سلام و خسته نباشید دستگاه مفیدی است فقط باید کمی صبر و تحمل داشت تا حدود یک ماه و نیم مداوم استفاده بشه شب ادارای بهبود پیدا میکنه تشکر از شرکت پارس مدارآسیا

  ادامه مطلب ..و

‌‌ 09207346992

‌‌ 021 6691 5512

‌‌ info@parsmadarco.com

‌‌ ساعت کار شرکت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 17 می باشد.

اشتراک

برای اطلاع از اطلاعیه های ما ایمیل و یا شماره تلفن خود را وارد نمایید.

 
© پارس مدار آسیا 2024